MERSİN AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR İL MÜDÜRLÜĞÜ
 

MERSİN'DE CEMAL NUR SARGUT İZDİHAMI, 1500 KİŞİLİK SALONDAKİ KONFERANSA 2000 KİŞİ KATILDI...

       Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Mersin İl Müdürlüğü tarafından  Büyükşehir Kongre  sarayında Gazeteci yazar Cemal Nur SARGUT un konuşmacı olarak katıldığı   “Aile ve toplum ilişkileri” konulu  konferansta 1500 kişilik salon doldu.
Yaklaşık 500 kişi dışarda kalınca  seyircilerin büyük bölümü ayakta  konferansı izledi.
      Aile ve Sosyal Politikalar Mersin İl Müdürlüğünce Mersin de  Büyükşehir Belediyesi  Kongre sarayında düzenlenen Aile ve toplum İlişkileri konulu konferans sema gösterisiyle başladı.seyircilerin büyük alkışını alan gösterinin ardından  konferansın  açılışında konuşan   Mersin  İl Müdürü Selahattin BULUT “İlimizde ilk k ez düzenlenen bu konferansa bu kadar büyük ilgi bizleri mutlu etmiştir .Bu bizim aileye yönelik eğitim programlarını daha sık yapmamız gerektiğini ortaya koymuştur. Bu katılım bizim bakanlık olarak ülkemizde ve ilimizde aile odaklı yürüttüğümüz çalışmaların siz vatandaşlarımız tarafından beğenilip takdir edildiğimizi göstermektedir. Bu tür etkinlikler  Mersinde Aile ve sosyal politikalar bakanlığı olarak aileye ve topluma verdiğimizin değerin göstergesidir.
         Hazreti Mevlana nın “güzel i sorgulamak için çağ ve coğrafya ayırmadık aklımızı uyaracak hikmetli sözlerle açtık kapımız “ sözünden de anlaşıldığı gibi  bu gün bu salonda  doğulusu batılısı güneylisi kuzeylisi tek yürek tek kalp olduğumuzu gösterdik. Her dinden her ırktan her dilden insanlarımız bur da bir arada birlikte görmek kadar bizleri mutlu eden daha güzel şey yoktur. Dedi. İl Müdürü Bulut “bu duygu ve düşüncelerle ilk kez bu kongre sarayının böyle büyük katılımla kalabalık olması nedeniyle tüm hanım efendi ve beyefendilere teşekkür ediyorum. dedi.

     Konferansa konuşmacı olarak  katılan gazeteci yazar yazar Cemal Nur SARGUT yaptığı konuşmada kendisine  Mersinde gösterilen büyük ilgiden memnun olduğunu salonun dolup ayakta beni izleyen seyircilerimiz varken konuşmamı bende ayakta yapacağım Dedi.
      Ailenin eşini Allah için sevebilmenin zevkini tadabilmek ailenin birliğini oluşturur. Güzel dinimizde ailenin çok önemli yeri vardır. İslam dini sevginin hoş görünün  ailede yaşandığı  dindir. Allah ailesine iyi davrananı sever .Ailesini seven insanlarda aile içi şiddet olamaz .İslam dini güçlü ailenin oluşmasında en önemli  unsurdur. işte bu birlik ve idrak içerisinde Allah diye bilme zevki içerisinde  Allah diye el ele vererek  Allah diyerek kadın ve erkek arasında mutluluk olabilir.
       İslam dinimizde ailede eşler bir birine sadık ve vefalıdır. Bir aileyi oluşturmak için  peygamberimizin hayatındaki aile yapısına çok iyi bakmak lazım. Peygamberimiz eşlerine karşı çok nazik çok kibar ve çok sevecendi.  Gece namazına kalkarken eşi  hazreti Ayşe ye rahatsız olmamak için ondan izin isterdi. Böyle bir peygamberin ahlakını örnek alan bir toplumda hiçbir zaman eşler arasında geçimsizlik ve ayrılık olmaz.
       İnsan ins kelimesin den  insin kökü başkalarıyla iyi geçinmedir. insan olmak kolay değildir. İnsan herkesle iyi geçinmek demektir .Herkesin aile denince  bu manevi kurumu bir eğitim kurumu olarak görmesi gerekir. Aile birliğinde en önemli unsurlar sevgi saygı adalet hoş görü gibi ana değerler ve bunlar ilgili olmayı öğreten ana bir hazırlıktır.
      Dinimizde hiçbir ayette kadın ve erkek ayrımı yapılmadığı bilindiğine göre evlilikte de hataların sorumluluğu eşit olarak dağıtılır. Birinin hatası diğerinden üstün kabul edilemez.
        Kainat bir bütündür bütünü koruyan her şey devamlılık sağlar.
Evlilik iki şeyin ahlaki yönden bir birini temizlemesidir. Ailenin çöküşü demek bir milletin çöküşü demektir  Bu nedenle  Türk ailenin güçlü olması gerekir. Ailenin tek sermayesi vatanına milletine faydalı olan evlat yetiştirmektir. Büyüklerine saygı duyan küçüklerini seven saygı sevgi ve hoş görünün  egemen olduğu  aile güçlü   ailedir. Şeklinde konuştu. Konuşmanın ardından Vali yardımcısı Kadir OKATAN ve Aile ve sosyal Politikalar Mersin  İl Müdürü Selahattin BULUT tarafından gazeteci yazar Cemal Nur SARGUT a teşekkür plaketi ve çiçek verildi.